Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła Podstawowa w Lutomiersku

Salezjanska Szkoła Muzyczna w Lutomiersku

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mikołajewicach

Plac Jana Pawła II w Lutomiersku

Plac Jana Pawła II w Lutomiersku

Plac Tadeusza Kościuszki w Kazimierzu

Dolina Neru

Kościół Salezjanów

Dolina Neru

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku

Zabytki

Zabytki na terenie Gminy Lutomiersk:

Parki zabytkowe:

Na terenie gminy znajduje się kilka parków zabytkowych i wiejskich. Parki te są bowiem dziełem natury oraz twórczej i artystycznej działalności człowieka. Zakładane były z reguły przy rezydencjach, zamkach, dworach, pałacach, jako upiększenie siedzib przedstawicieli bogatych warstw społeczeństwa.

Jeden z zabytkowych parków znajduje się w Puczniewie. Park jest pozostałością dawnego zespołu dworsko-parkowego. Urządzony został około 1820-1830 roku. Dziś jego powierzchnia to 5,32 ha.  

Drugi park zabytkowy znajduje się w Malanowie. To również pozostałość po dawnym zespole dworsko –parkowym. Park podworski o powierzchni 4 ha, ma charakter krajobrazowy. Położony jest malowniczo nad rozległym stawem. Założony został w XVI-XVII stuleciu i zachował   się do dzisiejszych czasów. W 1978 roku dwór stanowił własność miejscowej Spółdzielni Produkcyjnej. Zamieszkiwali go członkowie spółdzielni z rodzinami. W obecnym czasie piwnice dworu wraz z parkiem wpisane są na listę zabytków.

 

Dwory i zabytki:

Dwór w Malanowie:

W pobliżu dużego stawu, otoczonego pasmem topoli, znajdował się klasycystyczny, drewniany dwór z początku XIX wieku. Powstał według projektu Kornela Gabrielskiego na planie wydłużonego prostokąta konstrukcji zrębowej oraz czterospadowym dachem. Parterowy dwór umieszczony został na fundamentach z kamienia polnego. Budynek był częściowo podpiwniczony. Wnętrze natomiast zaprojektowane zostało w układzie dwutraktowym, z sienią i pomieszczeniem sklepionym. Na osi poprzecznej posiadał wykonany z cegły komin, mieszczący na poddaszu wędzarnię. W poziomie parteru ściany zawierały sklepione krzyżowo pomieszczenie – spiżarnię. Powierzchnia zabudowy dworu wynosiła 390 m2, natomiast powierzchnia użytkowa stanowiła 299,3 m2. Szczątki dawnego dworu pozostały do dziś.

Dwór w Charbicach :

Niezwykły dwór znajduje się w Charbicach Górnych. Zachwyca swoją okazałością i wyglądem.  Dwór powstał w 1830 roku, rozbudowany natomiast w I poł. XX wieku. Zabytek stanowią także murowane czworaki z II połowy XIX wieku. Dwór stanowi własność prywatną.

 Dwór w Zofiówce:

Na terenie gminy znajduje się także dwór w Zofiówce, który nie jest wpisany do rejestru zabytków.  Został odrestaurowany i jest obecnie zamieszkiwany. Otaczający go park został także przywrócony do dawnej świetności. Zachwyca swoim wyglądem i kubaturą.  Stanowi własność prywatną.

Kościoły:

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz świetych Piotra i Pawła:

Do rejestru zabytków wpisany został kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz świętych Piotra i Pawła w Mikołajewicach. Parafia w Mikołajewicach powstała prawdopodobnie w II połowie XV wieku, natomiast barokowy kościół wybudowany został w 1712 lub 1720 roku na miejscu starszej, drewnianej świątyni z XVI wieku. Jest to kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, trójnawowy. Nawa główna oddzielona od bocznych czterema parami kolumn. Budowę zakończono w 1872 r. Wyposażenie kościoła: ołtarz główny barokowy z początku XVIII w. z rzeźbami św. Apostołów Piotra i Pawła.


Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kazimierzu:

Neogotycki kościół parafialny wybudowany według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, przy współpracy Zdzisława Mączyńskiego. Wystawiony został z fundacji opatów cysterskich w końcu XIII wieku, spłonął na początku XVII wieku. Obecny kościół św. Jana Chrzciciela to murowany, neogotycki, trójnawowy, wybudowany w 1902 roku. We wnętrzu znajduje się obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz scenę chrztu w Jordanie.

 

Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Lutomiersku:

Kolejnym zabytkiem sakralnym, który wpisany został do rejestru zabytków, wartym zobaczenia jest późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Kościół istnieje od XV wieku. Został wzniesiony z fundacji księżnej Barbary Sanguszkowej w 1780 roku na miejscu poprzedniego drewnianego. Świątynia posiada dwuspadowy dach, zbudowana została na planie prostokąta. We wnętrzu świątyni znajdują się obrazy przedstawiające patronkę świątyni i św. Trójcy oraz Wielkiej Rodziny i św. Walentego. Kościół posiada oddzielna dzwonnice, która również wpisana jest do rejestru zabytków.

Kościół

 

Klasztor w Lutomiersku – dawny zespół klasztorny Reformatorów:

Dawny klasztor reformatów wzniesiony został w latach 1648-52 dzięki fundacji rodziny Grudzińskich. To barokowa, murowana świątynia, jednonawowa i orientowana. Budowla zwieńczona jest sklepieniem kolebkowym. Chór muzyczny podparty jest arkadami.

W czasie powstania styczniowego klasztor był ośrodkiem powstańczym. W jego podziemiach pochowanych zostało pół tysiąca powstańców. W murach klasztoru umieszczono tablicę ku „Pamięci oddziałów powstańczych oraz ich wodza gen. Edmunda Taczanowskiego, dla których klasztor ten był twierdzą orężną i ostoją”. Budynek w  1914 r. został zniszczony i odbudowany w okresie międzywojennym. W tej chwili znajduje się tu Salezjańska Szkoła Muzyczna.