Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Szkoła Podstawowa w Lutomiersku

Salezjanska Szkoła Muzyczna w Lutomiersku

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mikołajewicach

Plac Jana Pawła II w Lutomiersku

Plac Jana Pawła II w Lutomiersku

Plac Tadeusza Kościuszki w Kazimierzu

Dolina Neru

Kościół Salezjanów

Dolina Neru

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary Katastrofy Smoleńskiej

                   Z inicjatywy Samorządu Gminy Lutomiersk, Towarzystwa Salezjańskiego i mieszkańców w niedzielę 9 kwietnia br. miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragedię z 10 kwietnia 2010 r., kiedy to polska delegacja udająca się na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości udział wzięli min.: Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP, Maciej Łuczak – Senator RP, kom. Piotr Adamczyk – Komendant Policji w Konstantynowie Łódzkim,  asp. szt. Tomasz Wójcicki - Kierownik Referatu d/s Prewencji  Komisariatu Policji w Konstantynowie Łódzkim, Tadeusz Rychlik - Przewodniczący Rady Gminy Lutomiersk wraz z radnymi, Ks. Kazimierz Dąbrowski - Dyrektor Towarzystwa Salezjańskiego w Lutomiersku, Ks. Zbigniew Malinowski - Dyrektor Salezjańskiej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Lutomiersku, Siostra Iwona Siuchta - Dyrektor Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Kazimierzu, Krzysztof Pacholak – Radny Powiatu Pabianickiego, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lutomiersku, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych,  delegacja Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” z Łodzi, uczniowie, Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Łódź – Bałuty, pracownicy Urzędu Gminy i Jednostek Organizacyjnych Gminy Lutomiersk, dyrekcje szkół z terenu Gminy Lutomiersk, delegacja Zarządu Gminnego PSL, prezesi i członkowie Zarządów Stowarzyszeń z Gminy Lutomiersk, mieszkańcy Gminy Lutomiersk  oraz  żołnierze 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, którzy zapewnili oprawę wojskową: kompanię honorową i wartę honorową przy tablicy.

Nieprzypadkowo na uroczystość wybrano klasztor Towarzystwa Salezjańskiego w Lutomiersku i teren przyklasztorny. Miejsce to bowiem nazwane jest „Pomnikiem zbrodni katyńskiej”, powstało dzięki inicjatywie księdza magistra Zbigniewa Malinowskiego, dyrektora Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku i księdza doktora habilitowanego Kazimierza Dąbrowskiego, dyrektora domu zakonnego Towarzystwa salezjańskiego w Lutomiersku, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń…ocalić od zapomnienia”, pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Lutomierskie dęby pamięci symbolizują nazwiska z listy katyńskiej, poświęcone są: gen. bryg. Kazimierzowi Burczakowi, gen. bryg. Feliksowi Huskowskiemu, gen. bryg. Lucjanowi Janiszewskiemu, gen. bryg. Janowi Janiszowskiemu oraz gen. Edwardowi Jarocińskiemu.

Uroczystość, na której dokonano poświęcenia pomnika katyńskiego odbyła się 2 października 2009 r., wziął w niej udział miedzy innymi ksiądz prałat Roman Indrzejczyk, kapelan Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Od kilku lat jest to miejsce pamięci dla całej gminy. Składane są tu wiązanki i zapalane znicze z okazji świąt państwowych i patriotycznych. To tu czcimy ofiary zbrodni wojennych dokonanej wiosna 1940 r. przez funkcjonariuszy NK WD na polskich jeńcach wojennych.     

Dzisiaj w tym miejscu stanęła tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską o treści:

„W hołdzie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii oraz pozostałym 94 członkom delegacji, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70 rocznicy mordu NKWD na oficerach w Katyniu.”

W przeddzień 7 rocznicy katastrofy smoleńskiej oddano hołd Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce oraz tym, którzy wraz z nim zginęli, a wśród nich byli: ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódców wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich, społecznych, harcerstwa, rodzin katyńskich, a także oficerowie biura ochrony rządu i członkowie załogi Tupolewa.

Była to najtragiczniejsza katastrofa w historii III Rzeczpospolitej. Zginęła polska elita polityczna, wybitni Polacy.

Niech ta tablica i to miejsce na zawsze zostanie miejscem czci i wspomnień.

Dowodem na to, że pamiętamy o swojej historii, pamiętamy o ludziach zasłużonych dla budowania wolnej Polski, demokratycznego państwa. Niech to szczególne miejsce łączy nas i skłania do modlitwy, refleksji, pamięci o tragicznie zmarłych.

Cześć Ich Pamięci.